Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úplňek a novoluní

Jednoduchý princip, jak snadno v běžném životě využít síly Luny

Když Luna přibývá, dodává energii a sílu a tímto principem působí na všechny věci kolem nás. Tyto dny tedy nejsou vhodné např. k hubnutí.

Chceme-li aby něčeho přibylo, něco vyrostlo, nabylo, vzniklo apod., využijeme k tomu období, kdy Luna přibývá.

A naopak, má-li něčeho ubýt, chceme něco odstranit, vyprázdnit, vyčistit, vyoperovat atd., využijeme k tomu období, kdy Luna ubývá.

Od dávných věků žili lidé v souladu s přírodními zákony a rytmy, aby si zajistili přežití. Sledovali denní čas, měsíční a roční období, postavení Slunce, Měsíce a ostatních planet a hvězd. Zjistili, že Měsíc ovlivňuje naši planetu a veškerý život na ní a to jak na fyzické (příliv a odliv), tak na energetické úrovni.

Na co všechno má Luna vliv?

-          příliv a odliv

-          změny počasí

-          menstruační cyklus

-          rození dětí

-          podávání léků a operace jsou-li prováděny v určitých dnech, velmi pomohou a v jiných dnech vůbec ne, nebo dokonce uškodí – nezávisle na dávce a kvalitě léků a umění lékaře

-          byliny - jsou-li nasbírané v určitou dobu, obsahují více účinných látek

-          rostliny- Měsícem je ovlivněno vysazování, pěstování a sklizeň plodů

-          zvířatachovají se jinak v určitých fázích Měsíce

-          každodenní činnosti- stříhání vlasů, praní, užití léků, operace, práce na zahradě, hnojení, vaření jídla, štípání dříví

-          jídlo – v některých dnech pomáhá, v jiných spíše škodí

-          okamžik provedení - závisí na něm úspěch celé činnosti

Novoluní

Nov je jednou ze čtyř fází Měsíce. Je to okamžik, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí a my ho proto nevidíme. Tehdy je Měsíc v největší vzdálenosti od Země. V kalendářích je novoluní značeno jako černý vybarvený kruh.

Novoluní představuje nové začátky, ale také ukončení a vnitřní přeměnu. Záleží na tom, jaké planety zrovna na Měsíc působí, pokud jsou to spíše negativní aspekty, potom může být novoluní obdobím chaosu, zpomalení a návratu ke starým zlozvykům.

Od novoluní nastává přechod do energetičtější měsíční fáze, kdy začíná růst a vzkvétat naše tvořivost. Nutí nás to k aktivitě. Vyčerpanost odešla a naše energie je na vrcholu. Tvůrčí myšlenky a nápady jsou velmi originální, je třeba je využít, dát jim směr a formu. Máme před sebou mnoho možností, musíme si z nich jen vybrat. Nov je zlom mezi vyčerpáním a přívalem nové energie. Zpočátku tuto energii můžete vnímat jako napětí, neklid, netrpělivost a vzrušení, které může přecházet do podrážděných reakcí. Cítíme aktivitu, ale nevíme, kterým směrem ji zaměřit.

Novoluní má však i své temné stránky, i když ne tak temné jako úplněk. Psychika bývá v novoluní oslabená a nestabilní, lidé pociťují osamělost a jsou pesimističtí. Nemoci se rázem horší, přibývá úrazů a havárií. Vládne podrážděnost, nervozita, agresivita. Chování bývá mnohdy iracionální. Imunita je oslabená. Lidé prožívají vnitřní rozpory a utrpení. Muži jsou při novoluní méně komunikativní.

Vliv Novoluní

-        Při novoluní se sčítají gravitační síly Slunce a Měsíce a působí na energii tekutin v hlavě.

-        Organismus se stahuje, při poranění méně krvácíme.

-        Aktivizuje se centrální nervový systém, mozek, hlava, cévní systém, čelní a čelistní dutiny, oči, uši, nos, štítná žláza, zuby, plíce a průdušky.

-        Můžeme pociťovat nervové napětí, bolesti páteře, únavu zraky, časté jsou také migrény a bolesti v krku, ušní potíže, astma a bolesti ramen.

-        Den před noven a nov je vhodné období pro očistný dietní den či půst.

-        V novoluní metabolismus pracuje rychleji, a pokud tělo nezatěžujeme těžkou stravou, nejúčinněji se zbaví toxických látek. Energii, kterou by jinak spotřebovalo na trávení potravy, použije k regeneraci a vyplavování toxinů.

-        Organismus nyní dobře přijímá potřebné výživné látky, vitamíny a minerály.

-        Pokud se chceme zbavit nějakého zlozvyku, začneme s tím právě při novoluní!

-        Prospívá jemná masáž hlavy a ramen, obklady na oči, výplachy úst, krku a dutin.

-        Tělu udělá dobře také bylinná koupel.

-        Provádíme posilovací a dýchací cviky, vhodná je jóga a plavání.

-        Při novoluní půda odpočívá, proto by se nemělo nic sázet, vysévat ani přesazovat, nic nevzejde, semena ani kořeny se neuchytí.

-        Je to nejvhodnější den na ošetření starých, nemocných a špatně rostoucích dřevin a rostlin.

Úplněk

Je to fáze Měsíce, kdy se nám ze Země jeví Měsíc jako jasné bílé kolo. Je to moment, kdy je Země mezi Sluncem a Měsícem. Celá polokoule Měsíce, přivrácená k Zemi, je osvětlená. Úplňkový Měsíc obyčejně vychází hned po západu Slunce a výrazně osvětluje noční oblohu.

Úplněk byl vždy považován za magický den. Je to nejsilnější fáze Měsíce a má velký vliv nejen na naše tělo, ale také na naši psychiku.

Vliv úplňku

-          Úplněk je vhodný pro navazování nových vztahů, vyznávání lásky, pro odpouštění a usmíření, sdělování nových zpráv.

-          Za úplňku se nejvýrazněji projevuje náměsíčnost a nespavost.

-          Nemoci se zhoršují, tělo se hůře uzdravuje, rány více krvácejí, přibývá infarktů, mozkových příhod. Úplněk není vhodný pro jakékoliv operace!

-          Zvyšuje se kriminalita a sklon k sebevraždám, přibývá nehod.

-          Rodí se více dětí.

-          Lidé pociťují neklid a úzkost, psychika je napjatá. Časté jsou také změny nálad, emoce jsou nestabilní.

-          Metabolismus pracuje pomaleji, organismus je více oslabený.

-          Za úplňku bývá příliv a také se často náhle změní počasí.

-          V těle se hromadí více energie a tekutin, můžete si tedy připadat poněkud oteklí. Tělo má tendenci více přibývat na váze. Budete mít však více síly a snesete větší fyzickou zátěž.

-          Pokud chcete odstavit dítě, je úplněk nejvhodnějším dnem, tehdy je přiložte k prsu naposledy. Několik dní předtím dítě přikládejte stále méně a méně pijte. Pijte šalvějový čaj, pomáhá zastavovat tvorbu mléka.

-          Léčivé rostliny sbíráme za úplňku, protože mají největší sílu, obzvláště kořeny. Většinou nesmějí přijít kořeny do kontaktu se slunečním světlem, aby neztratily svoji sílu. Úplněk je také vhodný pro výrobu mastí a krémů. Velmi dobře působí na rostliny hnojivo, avšak zalévání se za úplňku vyhněte.